Поп-sвездата Мајкл Џексон е обвинет од многумина за несоодветно однесување кон деца, но актерката, музичар и модел и негова ќерка Парис Џексон (22) изјави дека нејзиното детство било идеално.

Зборувајќи со манекенката Наоми Кембел во серијата „Без филтер“, таа истакна како нејзиниот татко всадил силни работни навики и посебен музички вкус.

Тато навистина се грижеше да биде културен, да имаме добро образование, и не само да ни покажува гламур, хотели со пет sвезди, објасни Парис.

Таа призна дека пораснала низ целиот свет. Познатиот музичар сакаше да ги носи своите деца со себе, па тие заедно со Парис, постариот брат Мајкл Џозеф Џексон и помладиот брат принцот Мајкл Џексон Втори, патуваа на различни места уште од најраните денови.

Не беа само метрополи како Лондон или Њујорк, луксузни места за богатите, тој исто така нè однесе во земјите од Третиот свет, па ни го покажа целиот спектар на човештвото, рече Парис.

Младата музичарка е родена во бракот на Мајкл Џексон и Деби Роу. По разводот во 1999 година, нејзиниот татко доби целосно старателство, па дури имаше гласини дека бракот на пејачот од самиот почеток е само финансиска трансакција во која тој би имал деца, а Деби добила паричен надоместок.

Парис имала само 11 години кога нејзиниот татко починал во јуни 2009 година, но и таа самата признава дека тој и останал најголем пример до денес.

Уште од најраните денови требаше да заработиме за работите што ги сакаме. Ако сакавме пет играчки, требаше да прочитаме пет книги. Чувството дека сме заработиле, а не ни било дадено, остана во мене до ден-денес. Сè уште сум свесна дека морам да заработам сè, дека ништо нема да ми се даде само затоа што сум ќерка на Мајкл Џексон, објасни Парис.

Досега, тој напор се исплати. Пред неколку недели таа беше модел во рекламна кампања за новата колекција на модната дизајнерка Стела Мекартни, а во ноември минатата година го издаде својот деби албум „Вилт“.

Иако нејзините песни се претежно инди – фолк, и воопшто не наликуваат на големите хитови на нејзиниот татко, Парис признава дека тој е нејзин пример.